Council

St. Peter's by the Sea Council 2019

St. Peter's by the Sea is led by our Pastor and our Church Council. The Congregation Council is made up of elected leaders who are members of the congregation, who govern according to the congregation's constitution. 

Congregation Council

  • Executive Committee:
    • Pastor Karen Marohn (Retired)
    • Pastor Rick Schowalter (Bridge Pastor)
    • John Smart, President (2019)
    • Jim Grutkowski, Vice President, Worship (2020)
    • Darlene Truver, Treasurer, (2019)
    • Richard Nielsen, Secretary, (2019)
  • Patti Pepper, Christian Service (Resigned)
  • Kara Bleday, Education (Resigned)
  • Jane Christensen, Fellowship (2020)
  • Dierdre Slaughter, Preschool (2020)
  • Max Phelps, Property (2021)
  • Christina Fadden, co-Stewardship (2021)
  • Ben Fadden, Youth (2021)

2019 Committees
 

Audit Committee - Greg Lommen (2019), Allison Crews (2020), Sandra Boelter (2021)

Christian Service Committee - Patti Pepper, chair
Rose Engleman, Brenda Johnson, Elaine Lauger, Diane Sherwood, Lora Thompson, Darlene Thygerson, Betty Wells

Christian Education Committee - Kara Bleday, chair
Jim Grutkowski, Elaine Lauger, Melissa Perez, Ellen Schmeding, Deirdre Slaughter, John Smart, Darlene Truver, Terri Webster

Employee Relations Committee - Pastor Marohn, John Smart, Jim Grutkowski

Endowment Committee - Nancy Aeling, chair
Nancy Aeling (2019), Scott Walls (2019), Maggie Box (2020), Kendall Sandage (2020), Duane Beck (2021), Diane Sherwood (2021)

Evangelism Committee -
Nancy Aeling, Jeff Cours, Steve Silva

Fellowship Committee - Jane Christensen, chair
Joan Allton, Gail & Dean Bennett, Christina Fadden, Sue Fode, Joetta Foster, Barbara Nielsen, Ellen Schmeding, Diane Sherwood, Lora Thompson, Darlene Thygerson, Betty Wells

Financial Support Committee - Darlene Truver, Council Treasurer
Lyle Beller, Ade Christensen, Sue Fode, Brenda Johnson, Charles Lauger, Jennifer O'Brien, Kathy Rahilly

Health and Wellness Committee - Joan Allton, chair
Sue Fode, Jane Hildebrand, Patricia Pepper, Betty Wells
Prayer Shawl Ministry - Solveig Fuentes and Carolyn Irby, co-chairs

Mutual Ministry Committee -
Bob Fode (2019), Darlene Thygerson (2020), Brenda Johnson (2021)

Nominating Committee -
Gail Bennett, Colleen Doering, Brenda Johnson, Elaine Lauger, Jon O'Brien, Ellen Schmeding

Preschool Committee - Dierdre Slaughter, chair
Denise Langlois, Kendall Sandage, Alex Reynolds

Property Committee - Max Phelps, chair
Shawn Morrow, Richard Nielsen, Ellen Schmeding

Stewardship Committee - Christina Fadden, chair
Richard Doering, Elaine Lauger, Ellen Schmeding, John Smart, Darlene Morrow-Truver

Worship Committee - Jim Grutkowski, chair
Jane Christensen, Doris DeChenne, Jim Grutkowski, Elaine Lauger, Diane Sherwood, Evan Smart

Newsletter Editor - Christy Gilsdorf